wtorek, 14 stycznia 2014


NOWA JAKOŚĆ EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW   



16 grudnia 2013 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Nowelizacja weszła w życie 31 grudnia 2013 roku. Zmiana rozporządzenia wynika bezpośrednio z konieczności dostosowania jego treści do aktualnie obowiązujących innych przepisów prawa, m. in.: ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o własności lokali.
Główne cele zmiany przepisów to przede wszystkim:
  • harmonizacja zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków z innymi bazami danych, 
  • ujednolicenie danych zawartych w powiatowych bazach danych ewidencji gruntów i budynków 
  • uszczegółowienie i ujednolicenie zakresu informacji gromadzonych w rejestrze cen i wartości nieruchomości.
Ustawodawca rozszerza również zakres gromadzonych informacji o budynkach (głównie na potrzeby statystyki publicznej) oraz ustala, że podstawowym formatem wymiany danych ewidencyjnych będzie GML, co znacząco ułatwi wymianę danych pomiędzy poszczególnymi rejestrami również w ramach Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.
Jednak dostosowanie ewidencji gruntów i budynków do nowych wymogów prawnych oraz wdrożenie nowego systemu do prowadzenia rejestru cen i wartości nieruchomości ma nastąpić w ciągu 3 lat od wejścia w życie rozporządzenia, czyli do końca 2016 r., standard wymiany danych ewidencyjnych SWDE przestanie obowiązywać dopiero 17 grudnia 2016 r., a modernizacja ewidencji gruntów i budynków zostanie zakończona do końca 2014 r. dla miast oraz do końca 2016 r. dla terenów wiejskich (dotychczas miał być to odpowiednio rok 2005 i 2010).
Dostosowanie ewidencji gruntów i budynków do znowelizowanych przepisów będzie długotrwałe i pracochłonne, jednak w rezultacie (w perspektywie kilku lat) ułatwi to nie tylko działalność organów administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorców, ale również pozwoli na efektywną obsługę obywateli.

Tekst rozporządzenia dostępny jest pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2013/1551/1

1 komentarz:

  1. Zainteresowanym tematem polecam sprawdzić stronę https://wycenakwt.pl/oferta-2 , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego w Lublinie. Sam skorzystałem z ich usług i szczerze polecam zainteresowanym tematem.

    OdpowiedzUsuń